Bir Beyaz Yakalının Dramı: Hafıza

Yaptığım işin niteliğinden midir bilinmez gün içinde uzun vadeli hafıza kullanmam gereken birçok soru ile karşılaşıyorum. Cevap vermeniz gereken kişilerin makamı da yüksek olunca hafızanızın sizi koruyan bir kalkan olması bekleniyor. Ne kadar veri tutar ve işlerseniz o kadar başarılı görünüyorsunuz. Diğer işler için de önemli muhakkak ancak insan kaynakları alanında çalışıldığında “kötü hafıza”ya sahip olmak iyi bir yetkinlik değildir. Sırf şirketin “canlı” hafızası olduğu için işten çıkarılmayan kişiler de gördü bu gözler. Hal böyle olunca hafızayı güçlendirmek için neler yapılması gerektiği ayrı bir önem kazanıyor.

Derlediklerim:

  1. Koku, Konum, Müzik ve Resim ile birleştirmek: Bu aslında akılda tutmak istediğiniz şeyi duyularınız ile de desteklemeniz gerektiğini söyleyen madde. İmgelendirme süreci ne kadar eşsiz olur ise aklınızda kalması o kadar kolay olur. Özellikle duygusal imgelendirme daha etkili olmaktadır
  2. Gözlerinizi kapayarak tekrar etmek: Salt o konuya odaklanabilmek ve hafızanıza göndermek istediğiniz mesajı tekrar çağırmak için kullanılan yöntem.
  3. Uyumak ya da kestirmek: Özellikle sınav zamanlarında verilen bir öğüttür, “akılda tutmak istediğin şeyleri özellikle formülleri ve tarihleri uykudan önce çalış”. Kaliteli ve yeterli uyumak da hafızayı etkileyen temel etkenlerden.
  4. Oyunlar oynamak: Beyini geliştirdiğine ve hafızayı taze tuttuğuna inanılan bulmaca, sudoku gibi oyunlar oynamak. Bunun yanında hafızanıza girmesini istediğiniz konu hakkında iddiaya girmek de olayı eğlenceli olması ve devamlı akılda tutmak açısından yardımcı olabilir.
  5. Birine anlatmak, yüksek sesle tekrarlamak ve yazmak: Hatırlamanın en kolay ve başkaları için de yararlı olabilecek yönü bu. Yeni öğrendiğiniz bir şeyi bir başkasına anlatmak, hem eksik kalan noktaları tespit edebilmek/düzeltebilmek hem de tekrar yapabilmek açısından önemli. Eğer konuyu alakalı bir kişiye anlatıyorsanız bilgi paylaşımı etiğine önem veren biri bile oluyorsunuz. Elbette bunu yazıya da dökebilirseniz bir blogunuz bile olabilir. 🙂
  6. Sakız çiğnemek: Derlediğim maddeler arasında belki de en sinir bozucu olanı bu. Elbette yanınızdakiler için. Hafıza bölümündeki kan akışını hızlandırdığından ve/veya sakız ilişkilendirme gerçekleştirerek hatırlamayı kolaylaştırdığından hatırlamayı güçlendirdiği söyleniyor. Elbette işyerinde tercih edilmemesi gereken bir yöntem.
  7. Doğru beslenmek: Beyinde hafıza merkezini desteklediği düşünülen omega 3 ve b12 vitaminini yemeklerden ya da ilaç olarak almak.