Bize de mi İş Hukuku?

Blog yazılarıma tıklanma sayısını arttıracak “10 adımda cv’nizi düzeltin”, “42 adımda mülakat soruları”, “kovulma garantili 5 hareket” vb. eğlenceli bir konu ile değil de sıkıcılık ötesine sahip bir yazı ile başladığımı açıklayayım: çünkü İş Hukuku herkes içindir.

Bunu sadece profesyonel kariyerini bu dalda devam ettirenler değil de bir tweetimde yazdığım gibi işçi-işveren herkes bilmeli.

Peki ne kadar biliyoruz? Dava dosyalarının sayılarına bakar isek çok da hâkim değiliz konuya. Aslında Avukat Alper Yılmaz’ın da dediği gibi mavi yaka çalışanlar bu konuya daha hâkim.

Ben İK tarafında yöneticilik planlayan/planlamayan herkese İş hukuku eğitimi almalarını ve güncel gelişmeleri de takip etmelerini öneririm.

Tavsiyeler bölümü;

Öğrencilere tavsiye; bölümüzde iş hukuku dersi var ise can kulağı ile takip edin. Dönem sonu projeniz var ise en karmaşık konuyu ele alın. Bölümüzde İş hukuku dersi yok ise başka bölümlerin derslerine girmeye çalışın

Yeni mezunlara tavsiye; İş hukuku eğitimi aldıysanız ders notlarını ve hocanız ile olan iletişiminizi kaybetmeyin. Yayınları, seminerleri takip edin. Blog okuyun.

İK’ya yeni başlayanlara tavsiye; “bilmiyorum” demekten çekinmeyin. Eğitim bütçenizin bir kısmını bu eğitimi ciddi şekilde veren kişilere/kurumlara harcayın. Şirketinizin böyle bir bütçesi yok ise ücretsiz seminerleri takip edin ve/veya kendi bütçenizden bir pay ayırın.

İK karar vericileri/profesyonellerine tavsiye; “ne de olsa şirketin avukatları var, onlar halleder” demeyin. Çünkü yeri geldiğinde sadece 1 adet “kâğıt parçası” sizi ve şirketi ağır bir yenilgiden kurtaracaktır. İK’nın özü bu değil diye burun kıvırdığınız İş hukuku mevzuatını ve örnek uygulamalarını takip edin. Departmanın içindeki astlarınızı da bu konuda eğitin.

Özetle hangi kademede olursanız olun İş hukukunu öğrenmeye çalışın.

Unutmayınız ki belki bir gün kendi haklarınızı korumak için de gerekebilir.