Dijital Eğitim Araçları

Dijital eğitim araçları nelerdir?

Araçlar olarak masa üstü (bilgisayar/projeksiyon), mobil (telefon, akıllı telefon, elde taşınan oyun konsolları), taşınabilir (laptop/netbook), simülatör, giyilebilir (gözlük, saat) gruplandırma yapılabilir. Aşina olduğumuz kavramları bir tarafa bırakarak yalnızca  giyilebilir teknoloji’nin eğitimde kullanılmasını inceleyeceğim.

Giyilebilir teknolojinin; 2014 yılında, 2013 yılına oranda %18 artış ile 11 milyar doları bulduğu 2019 yılına gelindiğinde ise 40 milyar dolar olacağı öngörülüyor.

Sadece çift yönlü data aktarım için kullanılan giyilebilir araçları değil tekstilde de akıllı kumaşlar sayesinde bu yeni teknolojinin yansımalarını neredeyse her yerde görüyoruz.

Eğitim alanında giyilebilir teknoloji; gözlükler, saatler, kablosuz eldivenler gibi elektronik araçların üretilmesi ve yaygınlaşması beraber daha fazla kullanılmaya başlandı.

Gözlükler:

Uzun yıllardır çalışması yapılan ancak 2015 başlarına gelindiğinde kitlesel kullanıma sunulan Google Glass ile eğiticilerin ve eğitim alacak kişilerin istedikleri yerden eğitim dokümanları oluşturabilme ve izleyebilme, web üzerinden seminerler izleyebilme ve interaktif olarak katılabilme imkanları ortaya çıkmıştır. Ben bu noktada gözlükle sayesinde araç kullanım eğitimlerinin; işletmelere özel işbaşı eğitimlerinin ve oryantasyonların işleyiş biçiminin tamamen farklılaştıracağını hatta iş kazalarını ciddi bir şekilde engelleyerek İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarını küresel bazda değiştireceğini düşünüyorum. Ki şimdiden gözlükle ile ilk ameliyatlar yapılmaya başlandı. Henüz gözlükleri ameliyatı online olarak öğrenciler ile paylaşma; ameliyat sırasında meslektaşlar ile fikir alışverişinde bulunma seviyesinde kullanıyor olsak da gelecekte; ameliyat sırasında yaşanacak komplikasyonları önceden sezebilen ya da müdahale sırasında uyarı ve yönlendirme yapabilen modeller ve sürümler ile karşılaşacağız gibi görünüyor.

Akıllı Saatler:

2015 yılında Apple Watch daha çok iş ve özel hayatta fazla kullanılıyor gibi görünse de eğitimde daha çok kullanılacağı aşikar. Öyle ki ilerideki bölümlerde açıklayacağım. Yeni Nesil Dijital Öğrenme Ortamı (YNDÖO) entegrasyonu ile eğitim planlamalarını yapma, duyuruları alma, eğitim izleme ve yansıtma, araştırmalar yapma, ses ve video kayıtları alma konularında daha çok kullanılabilecektir.

Hatta eğitim alan kişilerin sağlık bilgilerini; (nabız, tansiyon, oksijen miktarı, şeker oranı vb) veri transferi sayesinde eğiticiye ulaştırarak dikkat ve odak konusunda proaktif çalışmalara da imza atılabilmesine bu sayede eğitim etkinliklerini maksimize edilmesi mümkün olabilecektir.

Kablosuz eldivenler:

2009 yılında TED, Pranav Mistry SixthSense adını verdiği kablosuz eldivenlerin geleceği konusundaki konuşmasını yayınlayarak bizi dehşete düşürdü. Basit bir mouse’tan hareketle ilerlediği projesinde gerçek dünya ile dijital dünya arasındaki sınırları kaldırarak ve her yüzey; her duvar, her nesnenin bilgi aktarımı ve eğitim için kullanılabileceğini gösterdi. Bu konuşma aslında birçok yeni teknolojinin dayanak noktasını oluşturdu.

2014’e gelindiğinde Flying Fingers ortaya çıktı. Bu araç ile sınıf eğitimleri sırasında akıllı tahta olsun ya da olmasın dosya açma/kapama, video oynatma gibi işlemler yapılabiliyor; bilgisayar kablosuz olarak yönlendirilebiliyor. Sınıf içinde öğrenciler ile olan temasın kaybolmamasını ve sınıf içinde eğiticiye hareket imkanı vermesini sağlıyor.  Çok da uzak olmayan gelecekte ise eldivenler sayesinde üç boyutlu nesne oluşturma, laboratuvar olmaksızın gerçek sonuçlu deneyler yapabilme mümkün olacak gibi görünüyor.