Blog/Klog için Yasal Sorumluluklar, Değerler ve Etikler

Blog sözü 1990’ların ikinci yarısında Weblog olarak ortaya çıkmıştır ve bloglarda olması gereken ana 3 özelliğe bu blogta da rastlayacaksınız. Kronolojik sıralama, web’te bulunan ilgi alanıma giren sitelere linkler içerme, bağlantılarda yorumlara yer verme, Klog tarafında ise (knowledge-blog) daha çok ilgi alanıma giren akademik çalışmalar, kitap tanıtımları/makaleler, araştırmalar gibi konulara ağırlık vermeyi planlıyorum.

Her ne konuda olursa olsun yazdığım her şeyde kaynak göstermeye özen göstereceğim. Atladığım bir kaynakça var ise eser sahibi ya da fark eden kişi benimle irtibata geçebilir.

Firma belirtmeden yazdığım bir konu ya da örnek var ise bu mevcut ya da daha önce çalıştığım/iş yaptığım firmaları bağlamaz.

Paylaşmış olduğum haber, yazı vb. tüm dokümanlar ilgili yazarların kişisel görüşleridir. Yazıların sırf bu sitede yayınlanması görüşleri ve düşünceleri paylaştığım anlamına gelmez.

Yayınladığım yazılardan dolayı yaşanabilecek maddi/manevi kayıplardan sorumluluk kabul etmemekteyim. Bu blogu olabildiğince 26716 sayılı kanuna dayandırılarak oluşturuyorum ve olabildiğince kaliteli içerik girerek ayakta tutmayı amaçlıyorum.

Bu sitede yer alan tüm yazılar şahsı olup alıntı için benimle irtibata geçilmesini rica ederim. Tarafımdan izin verilmemiş tüm yazılar ile ilgili yasal işlem yapılacaktır.

 


ikhaberleri.com sitesi “Basın Kanunu Madde 3 — Basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir” maddesine göre, kişisel bilgi ve tecrübelerin paylaşımı aynı zamanda güncel haber, olay ve etkinlik bilgileri ve kimi ticari markalar, ürünleri ve bu ürünlerin tanıtımları amacı ile düzenledikleri toplantı ve etkinlikler hakkında kamuyu aydınlatma amacını gütmektedir. Bunun dışında herhangi bir amaç ya da fikre hizmet etmez.

Öte yandan ikhaberleri.com sitesinde yer alan özgün fotoğrafların başka site ve mecralarda değiştirilerek dahi olsa kullanılması yasaktır.

Sitenin interaktif bölümlerinde yapılan yorum ve görüşler kullanıcıların sorumluluğundadır.

ikhaberleri.com bu bölümlerde yayınlanan içerikten sorumlu değildir. Yine bu bölümlerde yer alan mesajların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olması durumunda ikhaberleri.com bu mesajları silmeye ve kullanıcıya haber vermeksizin varsa üyeliğini sonlandırma ve ihbar hakkına sahiptir.

ikhaberleri.com bu sitedeki bilgileri istediği zaman önceden haber vermek zorunda olmaksızın tek taraflı olarak değiştirme ve güncelleme, yayından kaldırma hakkına sahiptir.

ikhaberleri.com sitesinin içeriğinin değiştirilerek de olsa herhangi bir şekilde kopyalanması, tekrar yayınlanması veya tekrar dağıtılması yasaktır.

ikhaberleri.com içerikteki hiç bir yanlışlıktan ya da gecikmeden veya bunlarla ilişkili olarak oluşabilecek durumlardan ötürü sorumluluk kabul etmez.

ikhaberleri.com üzerinde yer alan bilgilerin, belgelerin, yazıların ve görsellerin yeniden dağıtımı ve yayınlanması için benimle irtibata geçebilirsiniz.