IK Danışmanlık Şirketleri Değerlendirmesi

Blogumu takip edenler hatırlayacaklardır. Ocak 2016”da IK Danışmanlık Şirketlerini mercek altına alma düşüncesi ile bir anket çalışması yapmıştım.

Sonuçları güzel tepkiler aldı hatta akademik bir çalışmada da kullanılmak üzere verileri paylaşmam istendi. Bu dönemde pek değerli meslektaşım Ahmet ERYILMAZ bana görüşlerini içeren bir mail göndermişti.

Sizi bu güzel yazıdan bu kadar uzun süre mahrum ettiğim için şimdiden özür dileyeyim ve kendisine teşekkürlerimi sunayım.

Ölçmeci standartlarında dayanağım yok ama çok güzel canlı canlı örneklerim var. Gerçek hayatta karşılığı olması durumuna destekleyici kanıt derler; aşağıdakiler öyle. Şimdi size, İK danışmanlık şirketlerinin benden menkul kategorizasyonu geliyor.

KORSAN DANIŞMANLAR

Korsan taksiler gibi, tesadüfi müşteri ilişkileriyle çalışırlar. Ve aynen korsan taksiler gibi, bir fayda üretirler. Tadını alırsanız bırakamazsınız. Tek koşul, müşterinin, doğru kapasite teşhisi koyması ve nokta atış hizmet talep etmesidir. Neyi en iyi biliyorsa, o. İsterseniz onlara, belirli süreli işe alınmış doğru bir personel gözüyle bakın. Örneğin şöyle spesifik danışmanlık taleplerinde bulunulabilir: Tüm özlük dosyalarını incele ve SGK/Bölge Çalışma usul açıklarımızı bul. Ya da kuruma özel bir İK yazılımı yaptırmamız için komut dosyalarını (script”ler yani) belirle. Bu kadar nokta atış işte.

GENERALİST İK DANIŞMANLARI

Başka nasıl ifade edebilirim acaba? Geleneksel İK”cı mı demeliyim? Konvensiyonel mi? Ya da basmakalıp? İşte şimdi fona tehlike müziği koyuyorum. Onlar, her yerde rastlayabileceğiniz İK”cı türünün danışman görünümlü olanlarıdır. ”Best of classics”. Danışmanlık, genellikle işini kaybetmiş İK”cıların yedek işidir. Hayatında İK”cı görmemiş KOBİ”lere iyi gelebilir. İlk adım İK”cısı gibi. Genellikle arkalarında nötr bir tat bırakırlar; ”bir şeyler yapıldı işte” olur. Bu türün dolaştığı yerleri, arkalarında bıraktıkları iş tanımı ve prosedür dosyalarından anlayabilirsiniz.

DADA”CI İK DANIŞMANLARI

Kelimeyi bilmek zorunda değilsiniz, açıklayalım. Edebiyatta ve resimde, sürrealizmin erken dönem temsilcileridir. Burjuva değerlerine saldırarak, insanları şaşkınlığa düşürmek, sarsmak isterler. Evet, bunun İK versiyonu var. Fantezi kuramlar uydururlar. Durmadan yenilik ararlar. Orijinal ve ilginç olmaya çalışırlar. Tanıdığım tiplerin İK”cılığını bilmem ama iyi şovmen oldukları kesin. Şov, pazarlama gücü getirir. Onlar da ekmeğini böyle ters köşeden çıkarır işte (işsiz kaldıklarını görmedim).

BURHAN PAZARLAMA TİPİ İK DANIŞMANLARI

Bu vakada konu İK değil, satış başarısı. Satarlar. Nokta. Sürümden kazanırlar. Çok iş, vasat iş. Ha konfeksiyon atölyesi, ha İK danışmanlık şirketi. Konu hiç önemli değildir: Eğitim olabilir, personel bulma olabilir

SONUÇ

İki önemli STK”mız, malumunuz, yukarıdakilere karşı majino hattı kurmaya çalışıyor. İsterseniz hattın öyküsünü bir araştırın. Onun için şöyle bir inancım var: Adam Smith, bugünkü durumla ilgili diyeceğini demiş zaten. Yok ben gene de piyasayı regüle edeceğim diyorsanız, halkın çözümünü buyurun: Kör alıcının kör satıcısı olur. Piyasada, taş çatlasa 7-8 tane iyi diyebileceğim İK danışmanlık şirketi var (çok pahalı olmak kaydıyla). Belki 20-25 tane de iyi müstakil isim var. Denetim şirketlerinin yönetim danışmanlığı bölümlerini ve çok uluslu ikonik danışmanlık firmalarını saymıyorum. Bunlar, birçok talebe uygun değil. Başka ihtiyaçlar var. Onun için her sektörde olduğu gibi, bugünkü arz-talep kaosumuzla yaşar gideriz.