Kariyer Bitirmenin En Etkili 5 Yolu

Ulaşmak istediğimiz noktaya uzanan zorlu kariyer yolunda bazen gözlerimizi çok ilerilere dikeriz. Bu, çalışma arkadaşlarımız tarafından nasıl göründüğümüzü gözden kaçırmak ve iş yapma stillerimizin dışarıdaki yansımalarının ne olduğunu atlamak için harika bir yöntem.

Kısa vadede değil belki ama uzun sürede kariyerinizi bitirecek ya da sekteye uğratabilecek 5 garantili davranış:

  1. Bol bol şikayet edin: Prosedür değişikliklerinden, örgütün yeniden yapılandırılmasından (reorganization), yapılan şirket organizasyonlarından/yapılmayan şirket organizasyonlarından, yan haklardan, iş yükünüzden, şirketin büyümesinden/şirketin küçülmesinden yani aklınıza gelen her şeyden şikayet edin. Şikayetleri birebir ilgili kişiler ile paylaşmak yerine mutlaka uluorta söyleyin. (Şirkette çalışmayan ancak bağı olan 3. Kişilerin yanında yaparsanız bonus kazanabilirsiniz.) Yalnız şikayet etmekle kalın, çözüm önerileri sunmayın. Böylelikle şirket içinde en sevilmeyen ve en negatif kişi olmaya adaylığınızı ilan etmiş sayılırsınız.
  2. Mazeretlere sığının: Herkes hata yapabilir. Ama başarılı insanlar hatalarını kabul eder ve bunlardan ders çıkarmaya çalışır. Siz öyle yapmayın. Hatanız ortaya çıktığında önce başkasına yıkabiliyor musunuz diye bakın. Bu taktik tutmadı ise muhakkak mazeretler öne sürün. Bu mazeretler ile ne kadar şirket içindeki prosedürlere ve diğer çalışanlara atıfta bulunursanız o kadar iyi.
  3. Dedikodu yapın: Çalışma arkadaşlarınızın arkasından olumsuz konuşmalar yapmak ve dedikodu çarkını başlatan kişi olmak bu işin zirvesi. Bu konuşmaları iş ile sınırlandırmayıp kişilerin özel hayatlarının da dahil ederseniz daha büyük başarı elde edersiniz.
  4. Görüntünüze dikkat etmeyin: Dağınık saçlar, traşsız/makyajsız yüz, uygun olmayan kıyafetler bu maddenin olmazsa olmazları. Bu kombinasyon ile şirket içi/dışı toplantılara katılmanızın getirisi büyük olacaktır.
  5. İşbirliğinden kaçının: Elbette şirkette en çok siz çalışıyorsunuz ve elbette en çok işi olan kişi sizsiniz. Bu unvanı koruyabilmek için astlarınızı yetkilendirmeyiniz, çalışma arkadaşlarınızla işlerinizi paylaşmayınız, üstlerinizden yardım talep etmeyiniz. En önemlisi asla ve asla bilgi paylaşmayınız. Yoksa nasıl 1. Maddeyi gerçekleştireceksiniz. Bu maddelerin bazılarını kısa süreli olsa da “ Başarıya giden yolda her yol mubahtır. ” mantığı ile bilinçsizce yapıyor olabilirsiniz. Kim bilir, belki de kariyerinizi başarısızlığa bu mantık ve davranışlar sürüklüyor.