Mülakat, bir mülakattan daha fazlasıdır.

İnsan Kaynakları bloggerlarının en sevdiği konulardan biri olan mülakat başlığını bir kez de ben inceleyeyim. Arapça olan mülakat kelimesi telakki kökünden hareketle; buluşma, karşılaşma anlamına gelir. Bizim inceleyeceğimiz mülakat ise “bir işe alınacak kişiler arasından seçim yapabilmek amacıyla kendileriyle karşılıklı konuşma, görüşme” olarak TDK tarafından tanımlanmıştır.

Başlığımı neden böyle seçtim? Çünkü işe alım sürecinin en önemli aşamasıdır ve iyi yapıldığında görüşmeci; adayın etiklerinin, motivasyonunun, değerler yapısının röntgenini çekebilir, aday ise kurumun kültüründen adaletine, ilişki yönetiminden yazılı olmayan diğer tüm öğelerine kadar analiz edebilir. Bunun için her iki tarafın da kalıplar dışında düşünmesi ve aktif dinleyici olması ön koşul.

Kendimce neden “Mülakat, bir mülakattan daha fazlasıdır.” maddelerle açıklayayım:

  1. Öz geçmişte yer almayan bilgileri açığa çıkarır. Son işinizden “kariyer değişikliği” değil de aslında “yönetemeyen yönetici” nedeniyle ayrıldığınız, iki iş deneyiminiz arasında neden boşluk olduğu ya da yeni işinizden beklentileriniz gibi konular rahatça konuşulur.
  2. Kurum kültürü ile kişi arasında uyum var mı? Kurumların da insanlar gibi değerleri, etikleri ve tarzları vardır. Eğer iki taraf birbiri ile kısmen bile örtüşmüyor ise doğru bir işe alım mümkün olmayacaktır.
  3. İşveren markası ve çalışan markasını yansıtır. Kurumların yapılandırdıkları işveren markaları olduğu gibi adayların da çalışan markaları olduğuna inanırım. Mülakatlar bu markaların “gerçekte” ne olduğunu en iyi şekilde ortaya çıkaran yerlerdir.

Tarafı olduğum mülakatlarda çoğunlukla icra eden taraf oldum şimdiye kadar. Ancak aday bölümünde yer aldığım mülakatların bıraktığı hissi hiç unutmadım. Buna göre de hem ekibimin hem de kendimin mülakat etiklerine dikkat etmesine/etmeye özen gösteririm. Hani üretim yerlerinde iş kazasına “sıfır tolerans” afişleri olur ya benim de mülakatlar ile ilgili aşağıdaki maddelere sıfır toleransım var.

  1. Görüşmeci ve aday normalin dışında bir durum oluşmadıkça bekletilemez. Bekletilme nedeni muhakkak kişiye söylenir ve özür dilenir.
  2. Görüşme sırasında tartışılamaz, rencide edilemez, özele inilemez.
  3. Mülakat sonucu karşı tarafa mutlaka bildirilir, bildirim sürelerine dikkat edilir.