Sosyal Medya’da En Etkili 25 İK Seçme Projesi

Bu konuda birçok blogta değişik yazılar yazıldı. Ben olabildiğince kronolojik sıraya uygun hareket ederek ekip dışından bir göz ile yaşananları aktarmaya çalışacağım. Ahmet Eryılmaz’ın proje önderliğinde Sosyal Medya’da En Etkili 25 İK seçimleri yapıldı. Fikir Cengiz Çatalkaya’ya ait. Proje ekibi 1 Mart 2015 Pazar günü twitter üzerinden gönüllülük esası ile seçildi ve sonuçların ilan edildiği 24 Mart 2015’e kadar geçen sürede ekip, önerilen onlarca isim ve yüzlerce girdiyi analiz ederek büyük bir başarıya imza attı. Proje ekibinde

@ahmeteryilmaz, @ikgunlugu, @mehmet_eronat, @cengizcatalkaya, @esra_avci_, @dilayc, @elifkagnici, @E_InancKarakas, @yvzesr

Ekip; gördüğüm kadarıyla İstanbul, Bursa, Antalya gibi değişik illerde ikamet eden kişilerden oluşmuştu. En Etkili 25 İK Projesinin dayandığı temeli buradan okuyabilirsiniz. Süreç içinde yer alan Eylem alt başlığındaki “Seçme parametrelerinin ortak belirlenmesi” kriterine uyarak 5 Mart 2015 tarihli #iksohbeti etiketi üzerinden seçim kriterlerini tartışmaya açtı.

En beğendiğim yaklaşımlar: Kriterlerin akabinde Ahmet Eryılmaz seçim kıstaslarını yayınladı ve @enetkili25ik oy sandığı üzerinden 12 Mart 2015 akşamına kadar aday önerileri istendi. Benim de adım hiç beklemediğim bir şekilde hem de bir üstat tarafından önerildi. Büyük bir “honneur” duyduğumu belirtmem gerek (sanırım sonuçlar açıklandığında dahi bu kadar mutlu hissetmedim kendimi). Burada dikkat çekici olan husus, ekibin 19 Mart 2015’te büyük bir tevazu göstererek, seçime gölge düşmemesi için adaylıktan çekilmeleridir (ki adaylıktan çekilme kararı olmasaydı benimle beraber birkaç kişi daha listeye hiç yer alamayacaktı).

Sonuç olarak önerilen 80 adayın içinden 25 kişi seçildi ve 26 Mart 2015 tarihinde proje ekibinde yer alan üç kişinin bloglarından aynı anda duyuruldu.

http://insankaynaklarigunlugu.com/blog/sosyal-medyanin-en-etkili-25-ikcisi-2015

http://www.yetenekvekariyer.com/sosyal-medyada-en-etkili-25-ik-hesabi

http://eronatmehmet.blogspot.com.tr/2015/03/sosyal-medyann-en-etkili-25-ikcs-burada.html

Sonuçların açıklanmasının akabinde hem seçilen hem de seçilmeyen kişilerin ekibe teşekkürlerini kabul etmek, sıkıştırılmış bir yoğunluk yaşayan ekip için güzel bir anı olmuştur.

Elbette seçim sistemini ve listeyi eleştiren yazılar da yayınlandı. Bu eleştirilerin ilerleyen çalışmalara katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Seçim akabinde ortaya çıkanlar;

  1. Bir proje geliştirmek için illa aynı ofiste hatta aynı şehirde olmak bile gerekli değil.

  2. İstenirse küçük bir maliyetle/hatta maliyetsiz projeler geliştirilebilir.

  3. Bu seçim sosyal medyada insan kaynakları alanında paylaşım kalitesini ve niceliğini arttıracaktır.

  4. Aynı sorunlarla, sıkıntılarla boğuşan ancak şimdiye kadar etkileşime girmemiş kişiler kaynaşma olanağı buldu.

  5. Ahmet Eryılmaz’ın geliştirdiği proje ve temellendirmeler ile beraber ilk çalışma deneyimleri ve seçim sonrası eleştirilerden alınan çıkarımlar ile daha güçlenerek devam edecektir.

Şuanda blogunu okuduğunuz kişi olan ben de listeye 23. Sıradan dahil oldum. Hem de listede blog’u olmayan 3 kişiden biri olarak. Böylelikle hakkımda yazısında göreceğiniz üzere bu proje bana ilham olmuştur. Daha önce de belirttiğim bir durumu tekrar yazarak yazımı noktalıyorum: Değil listede yer almak, önerilmek bile müthiş bir deneyimdi.